چاپ        ارسال به دوست

سومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان شوش در سال 94

سومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان شوش در سال 94

 به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان شوش "سومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان شوش در سال 94 به ریاست مهندس نجاتی فرماندار محترم شهرستان تشکیل شد. در ابتدا فرماندار محترم ضمن عرض خوشامد به اعضا و تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، مطالبی در خصوص فعالیتهای خوب انجام شده در بخش درمان و اقدامات مورد نیاز در بخش بهداشت از جمله بهداشت مساجد و اماکن عرضه مواد غذایی، مخصوصاً مواد غذایی فسادپذیر، اغذیه فروشان و رستورانها، قنادیهای عرضه کننده زولبیا و بامیه و نانواییها بیان فرمودند. ایشان در خصوص لزوم برخورد با دوره گردان و دستفروشان عرضه کننده مواد غذایی مخصوصاً مواد غذایی فسادپذیر توسط شهرداریها و دهیاریها با همکاری نیروی انتظامی تاکید نمودند و با تاکید بر استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد (NGO ها)، اهمیت ارائه آموزش نکات بهداشتی توسط مرکز بهداشت با همکاری سایر ادارات را یادآور شدند. در ادامه دکتر امیدوار سرپرست مرکز بهداشت شوش ضمن قرائت دستور کار جلسه و با توجه به بروز مواردی از بیماری التور در شهرستانهای همجوار، آقایان محمودی و مهندس دیناروند مسئولان واحدهای پیشگیری و بهداشت محیط مرکز بهداشت، ضمن بیان اهمیت موضوع بیماری التور، مطالبی را به صورت مصور و مستند در خصوص شرایط فعلی شهرستان در زمینه اقدامات صورت گرفته در حوزه آب و فاضلاب از جمله ترمیم شکستگیهای شبکه آبرسانی، تنظیم کلر باقیمانده آب و موارد آلودگی میکروبی آب و وضعیت آهک پاشی فاضلابهای روباز شهری و روستایی و اقدامات صورت گرفته در زمینه پیشگیری از بروز موارد التور و سایر بیماریهای روده ای در سطح شهرستان بیان و خواستار توجه بیشتر متولیان امر در پیگیری رفع مشکلات شدند. دکتر امیدوار سرپرست مرکز بهداشت شهرستان نیز ضمن تاکید مجدد بر اهمیت زیاد پیشگیری از بروز التور در منطقه خواستار تعامل بیشتر متولیان امر در حل مشکلات سیستم های آبرسانی و فاضلابهای جاری و آهک پاشی مجاری فاضلاب شدند.

1-  با توجه به بروز مواردی از بیماری التور در شهرستانهای همجوار، تمام بخشداران، دهیاران و شهرداران در خصوص لایروبی و آهک پاشی مجاری روباز فاضلابهای شهری و روستایی اقدامات فوری و جدی معمول دارند و گزارشهای مستند و مصور خود را به فرمانداری و مرکز بهداشت ارسال نمایند.

2-  با توجه به اهمیت موضوع انتقال بیماری التور از طریق مواد غذایی فسادپذیر عرضه شده در شرایط غیربهداشتی از قبیل دستفروشی در فضای باز، مقرر گردید شهرداری ها و دهیاری ها با همکاری نیروی انتظامی برخورد با دستفروشان عرضه کننده مواد غذایی فساد پذیر (مخصوصاً اغذیه و زولبیا و بامیه) را تشدید نمایند.

3-  شرکتهای آبفا و آبفار در خصوص کیفیت آب آشامیدنی اهتمام بیشتری داشته و با توجه به اهمیت التور، در زمینه تنظیم کلر باقیمانده، ترمیم شکستگی ها و کاهش آلودگی میکروبی شبکه های آبرسانی شهری و روستایی اقدامات فوری معمول دارند.

4-  بخشداری ها، شهرداری ها، دهیاری ها، آبفا و آبفار جهت هماهنگی و اقدامات فوری مورد نیاز مقابله با بروز التور، در اسرع وقت جلساتی را در بخش ها و شهرها و محدوده تحت پوشش خود برگزار نمایند.

5-  مرکز بهداشت و اداره صنعت، معدن و تجارت نظارت مستمر خود را بر اغذیه فروشان، رستورانها، عرضه کنندگان مواد پروتئینی و نانوایان تشدید نمایند.

6-    شهرداری ها و دهیاری ها  اقدامات عملی و جدی در زمینه مدیریت زباله ها و نخاله های ساختمانی داشته باشند.

7-    مرکز بهداشت اقدام به ارائه پیام ها، بروشورها و برگزاری جلسات آموزشی در خصوص التور به شهروندان نماید.


٠٨:٣٣ - چهارشنبه ٣ تير ١٣٩٤    /    شماره : ٢٨١٩    /    تعداد نمایش : ٣٢٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: