چاپ        ارسال به دوست

با حضور قائم مقام معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

سه پروژه بهداشتی به ارزش یک میلیارد و چهارصد و بیست میلیون تومان افتتاح شد

 

 

صبح امروز با حضور دکتر منصور کلانتری و هیات همراه در دانشگاه علوم پزشکی دزفول سه پروژه بهداشتی به ارزش یک میلیاردو چهارصدو بیست میلیون تومان افتتاح شد

 

قائم مقام معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اولویت وزارت بهداشت برای ارائه امکانات و خدمات بهداشتی ساکنان حاشیه شهرها هستند گفت: مردم حاشیه شهرها شایسته و نیازمند خدمات بهداشتی اند.

 

دکتر منصور کلانتری روز چهارشنبه در آیین افتتاح سه طرح بهداشتی در دزفول افزود:در سرشماری انجام شده حدود 10 میلیون نفر در حاشیه شهرها ساکن هستند که باید از نظر اشکالات رفتاری ،تغذیه مناسب ،ادغام بیماری های مزمن غیرواگیر و از نظر بهداشت روان بررسی شوند و همه گروه های سنی تحت پوشش قرار گیرند.
وی افزود:به منظور ارایه خدمات بهداشت روان به ساکنان مناطق حاشیه ای نیز واحد بهداشت روان وزارت بهداشت ، درمان و علوم پزشکی فعال شده و آموزش لازم در زمینه فرزند پروری را به والدین ارایه خواهد کرد.
وی گفت: همچنین آموزش مهارت های زندگی به زنان و شوهران جهت کاهش آمار طلاق و پیشگیری از اعتیاد نیز در برنامه های وزارت بهداشت قرار گرفته است.
دکتر کلانتری گفت:اولویت بهداشت ترویج و توسعه مراقبتهای اولیه با در نظر گرفتن همه گروههای سنی، ادغام بیماریهای غیر واگیر، خدمات بهداشت روان  به همه شهرنشینان است که ما از حاشیه شهرها شروع کردیم
وی با اشاره به اینکه در راستای تامین امکانات بهداشتی در مناطق حاشیه ای ابتدا باید مشخص شود کدام منطقه مرکز بهداشتی ندارد اظهار امیدواری کرد تا پایان سال جاری تمامی شهرنشینان تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار گیرند.

قائم مقام معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تقدیر از تلاش نمایندگان مجلس و تخصیص یک درصد از ارزش افزوده به مراکز روستایی گفت:روستائیان در مراکز بهداشتی با این اعتبار از نیروی انسانی ،تجهیزات برای مادران باردار ، کودکان و همچنین دارو بهره مند شدند.
قائم مقام معاون وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ضرورت خدمات بهداشتی به مناطق صعب العبور گفت:در سال جاری ادغام فوریت های پزشکی 115 با مناطق روستایی مطرح شده که طی آن گلوگاه مناطق روستایی نقطه یابی شده و با همکاری حوزه های درمان وبهداشت مستقر و با آموزش منابع انسانی خدمات رسانی به آنها نیز صورت می گیرد.
وی همچنین به تشریح طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم پرداخت و گفت: قانون اساسی سه وظیفه حاکمیتی با رویکرد امنیت ،آموزش و سلامت را در دستور کار قرار داده که رویکرد سلامت با تلاش مجموعه علوم پزشکی محقق می شود.


وی ضمن مقدم دانستن پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بیمارستانی افزود:در دهه اول انقلاب و در فاز نخست با پشتیبانی واقعی حدود 95درصد جمعیت روستایی از خدمات بهداشتی بهره مند شدند و در فاز دوم بهبود کیفیت سطح یک در روستاها مدنظر قرار گرفت و بیمه روستایی و پزشک خانواده در روستا اجرایی شد.

قائم مقام معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه در دو سال اخیر همه مراکز بهداشتی درمانی روستایی دارای پزشک شدند افزود:در طرح تحول دوم سلامت و ارتقاء کیفیت و کمیت خدمات بهداشتی در روستاها یک سوم جمعیت تحت پوشش قرار گرفت و در دولت یازدهم مقوله سلامت جزو پنج اولویت نخست دولت قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه مجلس و شخص رییس جمهوری حامی طرح تحول سلامت می باشند اظهار کرد:تلاش شد تا نیاز به خدمات هزینه بر و بستری شدن بیمار کاهش یابد.
وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح هشت تا 10 برابر بازده اقتصادی دارد گفت:با اجرای تحول بنیادین در نظام سلامت 70 درصد مراکز بهداشتی روستایی مرمت شده و بیش از 80 درصد تجهیزات در مراکز روستایی بکار گرفته شد و دو هزار و 400 پزشک در روستاها جذب شدند.
قائم مقام معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد:در انقلاب سوم و طرح تحول نظام سلامت خدمات اولیه بهداشتی به مردم شهر نیز ارائه شد تا آنها هم از امکانات بهداشتی محروم نباشند و در این راستا مناطق حاشیه شهرها هدف گذاری شد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تقدیر از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت:وزیر بهداشت به عنوان یکی از پرکارترین وزرای دولت رابطه خوبی بین مردم و دولت برقرار کرده است.
مهندس عباس پاپی زاده با اشاره به اینکه وزیر بهداشت توجه خاصی به مردم دزفول دارد گفت:در احکام قانون بودجه در سال گذشته اختصاص یک درصد بودجه ارزش افزوده به بهداشت با 90 درصد رای موافق تصویب شد که این امر بی سابقه است و نشانه هماهنگی دولت و مجلس است. مهندس پاپی زاده افزود: دکتر هاشمی جایگاه خاصی در مجلس دارد
وی افزود:تا چندی پیش از ارائه خدمات بهداشتی به نقاط صعب العبور دزفول عاجز بودیم که این امر با توجه ویژه وزیر بهداشت و افتتاح اورژانس هوایی محقق شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست گفت:برنامه ریزی وزارت بهداشت در بخش تحول سلامت قابل تقدیر است چرا که به بیمه روستایی و درمان توجه خاص کرده است.
دکتر یوسف پریدار افزود:با تغییر الگوی بیماری ها با چالش دیگری در حوزه بهداشت روبرو خواهیم بود که با افزایش عمر بر کیفیت زندگی نیز تاثیر خواهد داشت به همین دلیل این چالش ها در اتاق فکر وزارت بهداشت برنامه ریزی شده است.
وی افزود:دزفول جزو نخستین شهرهایی بود که برنامه وزارت بهداشت را در حاشیه شهرها اجرا کرد که امیدواریم با پتانسیل هایی که در معاونت بهداشتی وجود دارد دزفول بعنوان پایلوت قوی در اجرای برنامه های وزارت بهداشت در نظر گرفته شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این آیین گفت:بیش از 82 هزار نفر در حاشیه شهر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول می باشند که به آنها خدمات رسانی می شود.
دکتر مهدیه توکلی افزود:کلیه نیروهای به کار گرفته شده در این مراکز بهداشتی آموزش های لازم 202 ساعته را فرا گرفته اند و همگی مراقبین سلامت می باشند .
وی گفت:بلوک بندی های لازم انجام شده و 97 درصد مراکز بهداشتی در روستاها دارای پزشک هستند .
در ادامه با حضور قائم مقام معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مسوولان محلی سه طرح بهداشتی با اعتباری افزون بر 14 میلیارد ریال در دزفول افتتاح شد.
مرکز سلامت جامعه مدرس با اعتباری افزون بر 12 میلیارد ریال،پایگاه سلامت رشیدیان با اعتباری افزون بر یک میلیارد و 200 میلیون ریال و سانتر دندانپزشکی بهداشت شماره یک دزفول با اعتباری افزون بر یک میلیارد ریال سه طرح مورد اشاره هستند که به بهره برداری رسیدند.


٢٢:٣٦ - چهارشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٤    /    شماره : ٣٠٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: