چاپ        ارسال به دوست

کلیه دانش آموزان دخترمقاطع متوسط یک و دو تحت پوشش مکمل فومارات و مگادوز ویتامین D قرار خواهند گرفت.

دریافت مکمل فومارات و ویتامین D در مقاطع متوسطه یک و دو

 

 

صبح روز سه شنبه مورخ 28/7/94معاون بهداشتی سرکار خانم دکتر توکلی ضمن تبریک فرا رسیدن سال تحصیلی 95- 94 اعلام کرد که امسال نیز همانند سال های گذشته برای جبران کمبود ریز مغذی ها و پیشگیری از بروز عوارض کمبود کلیه دانش آموزان دختر مقاطع متوسطه یک و دو شهرستان های دزفول و شوش و گتوند تحت پوشش مکمل ویتامین D و فومارات راکه البته با هزینه کرد بیشتر ی که نسبت به فروس سولفات دارد اما به دلیل بالا بودن جذب آهن جایگزینی مناسبتری است  قرار خواهد گرفت.

ایشان تاکید  کرد که افزایش میزان مصرف مواد قندی ، چرب، شور و همچنین افزایش مصرف تنقلات فاقد ارزش غذایی ، غذاهای کنسروی و آماده ، فست فود ها ، انواع نوشابه های گاز دار و ابمیوه هایی که دارای قند افزوده هستند، از جمله دلایلی است که  دسترسی به املاح مفید را برای ما محدود کرده است و از طرفی کاهش مصرف میوه و سبزی و کم تحرکی روند قابل توجهی در ایجاد بیماری های غیر واگیر را به همرا ه دارد.

در ادامه دکتر توکلی نقش خانواده را در انتخاب مواد غذایی سالم وتشویق به مصرف غذاهای خانگی و لقمه های سالم و همچنین اهمیت صرف صبحانه کامل و از طرفی دیگر اصلاح بوفه های غذایی وافزایش پایگاههای تغذیه سالم در مدارس و حمایت سیاست گذاران از تولید کنندگان محصولات سالم  را از عوامل موثر در بعد  سلامت  -  یادگیری و... برشمرد  .

سپس خانم جودکیان مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت ضمن تاکید برآموزش مصرف  منابع غذایی این دو مکمل  در گروه دانش آموزی  اضافه کرد که کمیته غذا و تغذیه شورا ی تحقیقات ملی پروتکل دریافت ماهیانه IU50000(پرل ویتامین D3 ) برای دانش آموزان و مقاطع سنی بالاتر به مدت 9 ماه سال تحصیلی با هدف پیشگیری از پوکی استخوان و اسئومالاسی در بزرگسالی و.. همچنین مصرف فومارات که حاوی 60 میلی گرم آهن و 5/0 میلی گرم فولیک اسید جهت پیشگیری از کم خونی فقر آهن به صورت هفته ای یک عدد به مدت 4 ماه را اعلام کرده است .

                                               

 ١٠:٥١ - سه شنبه ٥ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ٣١٠٥    /    تعداد نمایش : ٣٧٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: