چاپ        ارسال به دوست

به همت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی دزفول

دومین دوره 60 ساعته زایمان فیزیولوژیک برگزار شد

 

  واحدامورمامایی  وآموزش معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی دزفول اقدام به برگزاری دومین دوره 60ساعته زایمان فیزیولوژیک وکلاسهای آمادگی برای زایمان نمود. خانم افسانه ترابی نیا با اعلام این خبر اظهار داشت:

این کارگاه زیرنظر معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران وباهمکاری اساتیدمحترم هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهوازازتاریخ9/8/94لغایت13/8/94باهدف ترویج زایمان طبیعی وکاهش مرگ ومیرمادران ونوزادان،که از اهداف و سیاست های استراتژيک وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است.برگزارگردید.وی افزود:

 اين دو هدف از اهداف توسعه هزاره نیز بوده و دستیابی به آن مورد تعهد دولت جمهوری اسلامی ايران قرار گرفته است.  اطلاعات به دست آمده از نظام کشوری مراقبت مرگ مادری نشان داد که بیشترين علت مرگ مادران در کشور خطاهای پزشکی در بیمارستان ها و مراکز زايمانی و خدمات پیش بیمارستانی در فوريت های مامايی و زايمان است به همین علت توجه به کیفیت خدمات بیمارستانی و بهبود دسترسی به فوريت های مامايی و زايمان در بیمارستان ها و مراکز زايمانی بايد يک استراتژی اصلی در جهت کاهش مرگ مادران باشد. زایمان فیزیولوژیک و ایمن به معنی زایمان طبیعی بدون مداخله، بدون استفاده از دارو و بدون انجام اقدامات روتین در بیمارستان می باشد.ترابی نیا اهداف کلی زایمان فیزیولوژیک را اینگونه برشمرد:

       زایمان فیزیولوژیک و ایمن به معنی زایمان طبیعی بدون مداخله، بدون استفاده از دارو و بدون انجام

      اقدامات روتین در بیمارستان می باشد. مادران مي توانند حين دردهاي  زایمان، راه بروند و تحرک آنها

کمک خواهد کرد که زایمان راحت تری داشته باشند. هنچنین نوشیدن مایعات و خوردن مواد غذایی انرژی

زا مثل خرما، شکلات، موز و ... اشکالی ندارد. در این نوع زایمان سرم تراپی، انما، خوابیدن مادر در بستر، معاینات مکرر تشخیصی و اپی زیاتومی به صورت روتین انجام نمی شود و هر اقدامی در صورت لزوم انجام می شود.

 در زایمان فیزیولوژیک مصرف داروی محرک انقباضات رحمی مثل اکسی توسین یا داروی تسکین دهنده مثل پتیدین و ... در طی لیبر و زایمان لازم نیست.

 بنابراین همانگونه که مصرف دارو در دوران بارداری مضر می باشد، این نکته تا انتهای دوران زایمان باید مورد توجه قرار گیرد. مادران می توانند در هر وضعیتی که خود انتخاب می کنند و در آن وضعیت احساس راحتی بیشتری می کنند قرار گرفته و زایمان نمایند. در پایان این زایمان نوزاد در آغوش مادر قرار می گیرد و رضایت مادر کاملا مشهود است.

 چنانچه امکان حضور همراه یا همسر وجود داشته باشد این زایمان با حمایت همراه یا همسر  سریعتر و راحت تر انجام خواهد شد. توجه به خواسته های مادر، با تاکید بر امکانات آن مرکز باید مورد نظر قرار گیرد

 
مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت:زایمان فیزیولوژیک با مشارکت کامل مادر در فرآیند زایمان صورت می گیرد. اين زايمان در وضعيت هاي مختلف مادر مثل ايستاده، روي زانو، چهار دست و پا، چمباتمه، ليتاتومي و نشسته متمايل به جلو ، در وان آب گرم و . .. انجام مي شود و آگاهی مادر از روند این پدیده خارق العاده بسیار اهمیت دارد. انواع روشهای کاهش درد زایمان غیر دارویی مثل ماساژتراپی، آروماتراپی، گرمادرمانی، سرمادرمانی، طب فشارِی، موسیقی درمانی، رفلکسولوژی، تن آرامی، تکنیک های تنفسی و ... نه تنها میزان احساس درد مادر را کاهش می دهد بلکه سرعت زایمان و رضایت مادر را افزایش می دهد و سلامت كامل جنين را تضمين مي كند. ترابی نیا به اهداف اختصاصی این کارگاه نیز اشاره کرد و گفت:

-          دادن اطلاعات دقيق  به منظور كاهش  ترس و اضطراب

-          يادگيري تكنيك هاي ريلكسيشن، كنترل عضلات ، تكنيك تنفس

-          ايجاد يك محيط آرام و حمايت كننده ازمادر

-          دادن اطلاعات به منظوركاهش استرس و هيجان

-          - افزايش  اطلاعات درموردبرنامه هاي مراقبتي وبهداشتي دربارداري،زايمان ونگهداري كودك

-          -كاهش اضطرا ب و اصلاح  تفكرات نادرست وكسب مهارت براي مقابله بادرد

-          -آموزش مهارتهاي عصبي و عضلاني

-          -كمك به مادر براي كاهش وكنترل درد با حداقل استفاده از دارو

-          -كاهش مصرف دارو در ليبر و زايمان

-          - افزايش اعتماد به نفس

-          - مستحكم كردن ارتباط اعضاي خانواده، آماده كردن پدرو اعضاي خانواده

-          - تطابق مناسب با دوره پس از زايمان

-          - آموزش روشهاي تنظيم خانواده

-          - كمك  به والدين براي كسب تجربه خوشايند

-          - شيردهي موفق

لازم به ذکراست که آزمون تئوری وعملی کارگاه روزچهارشنبه مورخ21/8/94رأس ساعت 8:30درمعاونت درمان برگزار شد.

 

 


٠٩:٢٠ - شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ٣١٣٢    /    تعداد نمایش : ٢٥٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: