چاپ        ارسال به دوست

درمصاحبه مطبوعاتی رئیس دانشگاه با اصحاب رسانه عنوان شد

دکتر پریدار:مجوز بخش سوختگی به ظرفیت 20 تخت اخذ شد

برای نخستین بار مصاحبه مطبوعاتی دکتر یوسف پریدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با خبرنگاران شهرهای دزفول، شوش و گتوند چهارشنبه بیست و پنجم آذر ماه در محل ستاد مرکزی برگزار شد دکتر پریدار طی سخنانی کوتاه ضمن عرض خیر مقدم به حاضران در نشست در خصوص نیروی انسانی در بعد تخصصی و پشتیبانی اظهار داشت:اولین معضل نیروی انسانی است که با بازنشسته شدن نیروها و عدم جایگزینی آنها به شبکه بهداشت و درمان شهرستان شوش اشاره کرد و گفت: چهل و هشت درصد ردیفهای آن شبکه بلا تصدی هستند یعنی هر فرد پرسنل بهداشت و درمان باید بجای دو نفر کار کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: برنامه نظام تحول سلامت رضایتمندی بالایی را به همراه داشته است و در بحث بهداشت هم سرمایه گزاری شده است. وی در پاسخ به احداث بیمارستان خصوصی افزود: یک واحد بیمارستان خصوصی  جنب ترمینال مسافری بری در حال احداث است و فونداسیون آن اجرا شده است. دکتر پریدار گفت: شاخص نسبت تخت به جمعیت در حوزه ما پایین است و ضریب اشغال تخت بیش از هشتاد درصد است و دلیل اصلی آن تحت پوشش قرار دادن جمعیت مازاد بر ظرفیت جمعیت رسمی دانشگاه است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در پاسخ به وضعیت نامطلوب بهداشتی کلینیک های ویژه افزود: ساختمان و فضای کافی نداریم یا بایستی صبر کنیم تا کلینیک های ویژه بسازیم که دو تا سه سال طول می کشد تصمیم گرفتیم در این وضعیت کار کنیم و از طرف دیگر دو کلینیک تخصصی و فوق تخصصی در دزفول و یک کلینیک برای شوش را در حال ساخت داریم و بزودی کلینیک تخصصی شماره سه دزفول را در محل استیجاری راه اندازی می کنیم.

وی افزود:در بخش درمان هر شهروندی که شکایت داشته باشد چهارچوب قانونی آن تعریف شده است و معاونت درمان و سازمان نظام پزشکی پاسخگو است.دکتر پریدار:در خصوص تکمیل بیمارستان 164 تخته خوابه شهرستان شوش افزود:پروژه هایی که از یک تا هفتادو نه درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند تخصیصی به آنها داده نمیشود. آنچه که از برنامه نظام سلامت هزینه می شود برای بیمارستانهای فعال است که خوشبختانه برای بیمارستان نظام مافی اقدامات خوبی انجام گرفته است وی از بازسازی بخش سوم بیمارستان نظام مافی،دستگاه اکسیژن ساز سنترال،سی تی اسکن پیشرفته،چهار اتاق عمل مدرن ،رادیولوژی دیجیتال نام برد.

 دکتر پریدار در خصوص بیمارستان نظام مافی افزود: بازسازی سه بخش صورت گرفته و برای بخش چهارم نیز یک میلیارد تومان تخصیص داده شده است و در حال اجرا است رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول افزود:تمام ابزارهای اتاق عمل از جمله میکروسکوپ جراحی مغزو اعصاب و میکروسکوپ جراحی چشم برای انجام عملهای پیشرفته فراهم است همچنین از کلینیک وِیژه و بلوک زایمانی بعنوان ایجاد تحول عمده در شوش نام برد. وی افزود یک جراح مغزو اعصاب نیز به شهرستان شوش اختصاص داده شده است.

دکتر پریدار در خصوص سوالی که از راه اندازی بیمارستان گتوند شد گفت: تمام تجهیزات بیمارستان فراهم شده است همچنین نیروی انسانی آن که 95 درصد نیروها بومی گتوند می باشند آماده هستند و قسمتهای عمده بیمارستان انجام شده است سیستم فاضلاب بیمارستان تست شده و محوطه سازی آن بعنوان آخرین مرحله رو به اتمام است.

 در باره سیستم سرمایش بیمارستان بزرگ دزفول سوال شد که دکتر پریدار گفت:برای حل این مشکل شخصا ورود کردم و علاوه بر خرید دو دستگاه چیلر دو ستگاه دیگر نیز اورل هال شده و وارد مدار خواهند شد پیش بینی ما این است که در فصل گرما برای خنک کردن بیمارستان مشکل نداشته باشیم.

وی در خصوص شلوغ بودن کلینیک ویژه اظهار داشت: سی درصد پذیرش باید بصورت الکترونیک باشد و هفتاد درصد بصورت حضوری است وضعیت خیلی خوب نیست ولی داریم بهینه سازی می کنیم دکتر پریدار گفت: برای ساخت دو کلینیک وِیژه اقدام کرده ایم که ظرف مدت هجده ماه تکمیل خواهد شد. سوال دیگر در خصوص نظارت بر غذا بیرو ن برها بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار داشت:

نظارت بر عهده بهداشت محیط است  و بصورت فعال بازدید دوره ای انجام می گیرد و شهروندان نیز میتوانند در صورت مشاهده تخلف به واحدهای بهداشت محیط در مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.

در خصوص زباله های عفونی دکتر پریدار گفت:زباله های عفونی باید بصورت جداگانه و به نحو بهداشتی از بین برود زباله سوز در بیمارستانهای ما در حال حاضر فعالیت می کند سیستم تفکیک زباله هم فعال است و زباله های واحد های مرتبط با دانشگاه نیز از آن بهر مند هستند. مسولیت جمع آوری و معدوم نمودن زباله های عفونی در مطب ها و در مانگاههای بخش خصوصی بعهده خود آنهاست در مبحث مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد دکتر پریدار اظهار داشت که در این زمینه عملکرد مناسبی داریم وی افزود: ده بیماری داریم که بار بیماری را به استان تحمیل می کند و ازجمله آنها اعتیاد است وی به مرکز دی آی سی و مراکز مشاوره و متادون درمانی و مراکزی که بتوانند معتادان را جذب بکنند و بعنوان یک فرد مولد تحویل جامعه نمایند که جزو برنامه های عملیاتی ما هستند  اشاره کرد.

در خصوص وضعیت پزشکان متخصص در شهرستان شوش گفت:آنچه در بضاعت ما باشد نسبت به اعزام پزشک متخصص به شهرستان شوش کوتاهی نخواهیم کرد.سیاست مااین است که در خدمات تخصصی شوش مستقل بشود ما بصورت ریشه ای عمل کرده ایم و اتاق عملهای شوش که افتتاح بشود تغییرات عمده ای ملاحظه خواهد شد.در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکلات درمانی شهرستان گتوند دکتر پریدار گفت: بیمارستان گتوند که افتتاح بشود بسیاری از مشکلات مرتبط با بیماران مرتفع خواهد شد.

دکتر پریدار در بخش دیگری از توضیحات خود افزود:باید به سیستم نظام ارجاع توجه کرد چراکه مراجعه بی رویه به پزشکان هزینه زیادی را برای کشور به همراه دارد.در خصوص ریزگردها سوال شد که رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: تمام مسائل فنی را در نشست های متعدد در استانداری خوزستان مطرح نموده ایم  و از طرف دیگر علاوه بر امر آموزش در بخش درمان نیز امکانات موجود و مرتبط را بایستی تقویت کنیم. در خصوص بیماری آنفولانزا دکتر پریدار گفت: واکسن برای گروههایی که شانس ابتلا به بیماری را دارند  مورد نیاز است وی افزود: از نظر دارو برای بیماری آنفولانزا هیچ مشکلی نداریم. وی در سخنان پایانی نشست اظهار داشت:

محور اصلی کارم اول اخلاق ، حقوق شهروندی و احترام به مردم است وی افزود: بخش جراحی قلب بدلیل عدم تامین نیروی ثابت تعطیل شده است دکتر پریدار گفت:مجوز بیست تخت سوختگی را گرفتیم و ظرفیت تخت های واورژانس را به پنجاه تخت ارتقا می دهیم رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: بزودی ام آر آی جدید نصب و راه اندازی خواهد شد.و از برنامه های دیگر ایجاد بخش روانپزشکی مردان است که در دستور کار قرار دارد. در انتهای برنامه به رسم یاد بود لوح تقدیر و هدایایی به خبرنگاران تقدیم شد.

 


٠٧:٥٥ - يکشنبه ٢٩ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ٣٢٣٥    /    تعداد نمایش : ١٨٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: