چاپ        ارسال به دوست

معاونت بهداشت

سمینار ازدواج مناسب

 

سمینار ازدواج مناسب توسط گروه جوانان معاونت بهداشتی دزفول در تاریخ 5/12/94  در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردید

در این سمینار مدیر کل دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس جناب آقای دکتر مطلق بهمراه رئیس دفتر سلامت جوانان وزارت سرکارخانم دکتر اردلان و 3 نفر از کارشناسان محترم گروه جوانان وزارت ، ریاست دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه دزفول جناب آقای دکتر پریدار و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی جناب آقای سراج خرمی  معاون محترم بهداشتی سرکار خانم دکتر توکلی و مدیر گروه سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشتی سرکار خانم دکتر عصار و معاون پشتیبانی معاونت بهداشتی جناب آقای دکتر مسعودی فر و معاون فنی معاونت بهداشتی سرکار خانم اعلمی و معاونت های بهداشتی و کارشناسان مرتبط با برنامه شهرستانهای تابعه و همچنین یک گروه از  کارشناسان ستادی دانشکده شوشتر حضور داشتند .

در ابتدای سمینار جناب آقای دکتر پریدار ضمن خوش آمد گویی به مدیر کل دفتر سلامت جمعیت و خانواده و هیئت همراه ایشان توضیحاتی در خصوص فعالیتهای انجام دانشگاه علوم پزشکی دزفول در زمینه ترویج ازدواج سالم و آمار ازدواج و طلاق دانشگاه بیان نمود .

سپس جناب آقای دکتر مطلق در خصوص تعداد مرگ و میر توزادان و آمار ازدواج و طلاق در کشور، آمار ناباروری و فرزند آوری تحلیلهایی را بیان نمود .

ایشان ناآگاهی از زندگی زناشویی را عمده ترین مشکل زوج های جوان در کشور بیان کرد وی افزود برای حل این مشکل با توجه به اینکه بیشتر طلاق ها در سال اول زندگی رخ میدهد 17 دانشگاه کشور اعلام آمادگی کرد تا آموزش های لازم رابه زوج های جوان ارائه دهد . ایشان به سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري كه ارديبهشت ماه در خصوص جمعيت كشور بيان شد اشاره كرد و گفت:ارتقاي پويايي ،بالندگي و جواني جمعيت با افزايش نرخ باروري ،رفع موانع ازدواج ،تسهيل و ترويج تشكيل خانواده،افزايش فرزندآوري ،كاهش سن ازدواج ،حمايت از زوجهاي جوان و توانمندسازي آنها در تامين هزينه هاي زندگي و تربيت نسل كارآمد از جمله سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري مي باشند كه در دستور كار اين وزارتخانه قرار گرفته اند. 

وي ارائه تسهيلات مناسب به مادران به وِيژه مادران باردار و شيرده و پوشش بيمه اي هزينه زايمان ،درمان ناباروري مردان وزنان ،تحكيم بنيان خانواده و پايداري خانواده،اصلاح و تكميل آموزش مهارت هاي فرزند پروري ،تاكيد بر آموزش مهارت هاي زندگي و ارتباطي و ارائه خدمات مشاوره اي بر مبناي فرهنگ اسلامي و ديني ،ارتقاي اميد به زندگي،تامين سلامت و تغذيه سالم جهت پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي را از ديگر سياست هاي مقام معظم رهبري جهت افزايش جمعيت عنوان كرد.

مدير كل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به نقش ويژه ازدواج در سلامت افراد نيز اشاره كرد و گفت: افرادي كه ازدواج مناسبي دارند از طول عمر بيشتر و سلامت رواني بهتري نسبت به افراد مجرد برخوردارند و از زندگي شادتر وضعيت جسمي و ارتباطات اجتماعي بهتري نيز برخوردار مي باشند. 

سپس مدرس سمینار جناب آقای دکتر هادی از اساتید حوزه علمیه قم و دانشگاه سخنانی در خصوص ازدواج و روابط بین جوانان بیان نمود ایشان گام نخست ازدواج را خودشناسی دانست و گفت باید جوانان پیش از ازدواج مهارتهای خودشناسی را کسب کنند وی افزود افرادی که دچار اختلال شخصیت و هویت و باورهای غلط در مورد ازدواج هستند آمادگی ازدواج را ندارند .

در انتهای سمینار دانشجویان در جلسه پرسش و پاسخ سوالات خود را از جناب آقای دکتر هادی پرسیدند و ایشان به کلیه سوالات دانشجویان پاسخ داد که این بخش بسیار مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت . در انتهای سمینار نیز جوایزی به دانشجویانی که در مسابقه شرکت کرده بودند اهدا شد . این سمینار مورد توجه بسیار عالی دانشجویان قرار گرفت .

لازم به ذکر است که این سمینار با توجه به هماهنگی های انجام شده از طرف معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول از طرف خبرگزاریها از جمله ایرنا و دز ان ان و  رادیو دزفول تحت پوشش خبری قرار گرفت .

 
٠٩:٠٨ - سه شنبه ١١ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ٣٣٦٣    /    تعداد نمایش : ٢٧٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: