چاپ        ارسال به دوست

با حضور رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت

چهار میلیارد تومان پروژهای درمانی در دزفول افتتاح شد

 در مراسمی که با حضور رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان بزرگ دزفول برگزار شد چهار طرح درمانی بیمارستان بزرگ دزفول با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد تومان، شامل بازسازی بخش جراحی مردان با اعتباری ۲۰۰ میلیونی، بازسازی سالن انتظار و پذیرش با اعتبار ۳۰۰ میلیونی، بخش رادیولوژی اورژانس با اعتباری ۵۰۰ میلیون تومانی و بخش آنژیوگرافی با اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان توسط مسئولان کشوری، استاني و شهرستانی افتتاح شدند. در این مراسم

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت و درمان گفت: هزار و ۸۰۰ دستگاه آمبولانس از آلمان خریداری شده و اولین محموله ۱۸۰ آمبولانسی پنجشنبه هفته جاری وارد بندرعباس می شود.

دکتر مسعود ابوالحلاج ظهر امروز سه شنبه در آئین افتتاح چهار طرح خدماتی و درمانی بیمارستان بزرگ دزفول با اعتبار چهار میلیارد تومانی که در سالن ولایت این بیمارستان برگزار شد، اظهار کرد: اکنون باوجود برخورداری از ۱۸ هزار خانه بهداشت و ۹۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور بازهم در این زمینه ها دچار کمبود هستیم.

وی افزود: در عرصه صنعت، عرضه و تقاضا وجود دارد اما در حوزه بهداشت و درمان این اصطلاحات به شکست بازار معروف هستند یعنی در حوزه بهداشت و درمان تقاضا حد ندارد و هیچوقت به پایان نمی رسد چرا که وقتی رنج بیماری به سراغ فرد می آید وی همه چیز را با هم می خواهد در حالی که اقتصاد ما کشش این امر را ندارد.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت و درمان به توجه زیاد دولت یازدهم نسبت به حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: منظور از توجه لزوما پول و تامین اعتبار نیست بلکه منظور در اولویت قرار گرفتن مباحث درمانی و سلامت است چرا که تا پیش از این ما به جایی رسیده بودیم که بی توجهی ها از حد گذشته بود.

دکتر ابوالحلاج، استاندار جهانی پرداخت هزینه های درمان از جیب مردم در کشورهای در حال توسعه را ۳۰ تا ۳۵ درصد عنوان کرد و افزود: در حالی که در آن زمان میزان پرداخت از جیب مردم در ایران به ۵۵ درصد رسیده بود و به یک مشکل بزرگ اجتماعی تبدیل شده بود و بیمه ها دچار مشکل شده بودند اما خوشبختانه توجه دولت کنونی به بحث درمان و بهداشت این رفتارها را تغییر داده و اکنون این میزان به ۴۲ درصد رسیده است.

وی عنوان کرد: در زمان روی کار آمدن دولت يازدهم، وزارت بهداشت با کسری منابع حدود ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی در حوزه سلامت مواجه بود و همین کسری موجب نگرانی ما برای آغاز طرح تحول نظام سلامت شد بنابراین به فکر اخذ اعتبار از منابع دیگر افتادیم.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت و درمان تصریح کرد: در آن زمان آغاز فعالیت وزارت بهداشت در دولت کنونی، برای هدفمندی یارانه های بخش تحول نظام سلامت چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و برای ارزش افزوده این حوزه نیز سه هزار میلیارد در نظر گرفته شده بود که در نهایت تنها دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تشنج های موجود به این بخش تزریق شد.

دکتر ابوالحلاج در ادامه پزشکان و پرستاران را موتورهای تولید حوزه سلامت برشمرد و گفت: تمام تلاش ما توجه اساسی به جامعه ۴۰۰ هزار نفری پزشکان و پرستاران به عنوان موتورهای تولید است چرا که اگر این موتور تولید از حرکت بایستد سرویس و خدمات رسانی به جامعه در بخش سلامت و بهداشت بی معنی می شود به همین دلیل ما با این رویکرد وارد طرح تحول نظام سلامت شدیم.

وی در ادامه یادآور شد: چند سال پیش سیاستی برای شهرهای دزفول، آبادان و بهبهان مبنی بر مستقل شدن و ایجاد دانشگاه علوم پزشکی در این شهرها ابلاغ شد چرا که اگر دزفول همچنان به عنوان یک شبکه بهداشت و درمان تابع دانشگاه علوم پزشکي اهواز باقی می ماند و مستقل نمی شد قطعا این منابع مالی نیز شکل نمی گرفت.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه مستقل شدن دانشگاه علوم پزشکي دزفول سرعت عملیات و تزریق منابع مالی در حوزه بهداشت و سلامت درشمال خوزستان را به حداکثر رساند، افزود: بیمارستان بزرگ دزفول در دهه ۷۰ وضعیت مناسبی نداشت اما اکنون بسیار فعال است چرا که طرح تحول نظام سلامت این فضا را رونق بخشید.

دکتر ابوالحلاج با بیان اینکه مشکلات اقتصاد ملی و دیگر محدودیت های اعتباری حوزه سلامت وزارت بهداشت را دچار سختی های زیاد کرده، اظهار کرد: در سال ۹۴ فعالیت های ما همانند تجارت بدون پول بود و از چند هزار میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده برای طرح تحول به دلیل محدودیت های پولی خزانه تنها ۳۰۰ میلیارد تومان نصیب ما شد، کار فوق العاده سنگینی بود اما ما همواره تلاش کردیم تا پاسخگوی نیازهای تمام مردم باشیم.

وی همچنین از تحول عظیم در ناوگان آمبولانس کشور خبرداد و افزود: هزار و ۸۰۰ دستگاه آمبولانس از آلمان خریداری شده و اولین محموله ۱۸۰ آمبولانسی پنجشنبه هفته جاری با حضور وزیر بهداشت وارد بندرعباس خواهد شد.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت و درمان عنوان کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت دسترسی مردم به منابع و خدمات به حداکثر رسیده و میزان رضایتمندی در کشور در سطح بالایی قرار گرفته که امیدوار هستیم با گشایش های اقتصادی بتوانیم حرکت های موثر دیگری را نیز در وزارت بهداشت کشور آغاز کنیم.

در ادامه امام جمعه دزفول گفت: با توجه به ظرفیت های موجود، حوزه سلامت و بهداشت و درمان در دزفول یک سرمایه بالقوه برای نظام و شمال خوزستان محسوب می شود.

حجت الاسلام سید محمدعلی قاضی اظهار کرد: با توجه به ظرفیت های موجود، بحث سلامت و بهداشت و درمان در دزفول یک سرمایه بالقوه برای نظام و شمال خوزستان محسوب می شود.

وی افزود: در چند سال گذشته شاهد بودیم که نهال نوپای دانشگاه علوم پزشکی دزفول خدمات ارزنده ای را به مردم شهرستان، منطقه، شمال خوزستان و حتی استان های همجوار داده است به همین دلیل هر چه که در حوزه بهداشت و درمان دزفول سرمایه گذاری شود تماما به سود و خدمت تبدیل می شود چرا که این ظرفیت عظیم در منطقه وجود دارد.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی خاص دزفول نیز قطعا یکی از عمده دلایل موفقیت این شهرستان در امر سلامت و درمان بوده است.

حجت الاسلام قاضی دزفولی ضمن تقدیر از مدیران کشوری، استاني و شهرستانی در راستای رونق خدمات بهداشتی و درمانی در شهرستان دزفول، گفت: مردم شهرستان دزفول در تمام صحنه ها همواره افتخار آمیز بوده اند و با وجود تمام مشکلات و گرفتاری ها حماسه آفریده اند بنابراین هر چه به این مردم خدمت شود باز هم کم است.

وی در ادامه عنوان کرد: ستاد اجرایی دفتر رهبری نیز همواره در زمینه بهداشت و درمان، دزفول را مورد حمایت خود قرار داده اند که جای تقدير دارد.

اظهار کرد: در این چهار سال که از تشکیل دانشگاه علوم پزشکی دزفول می گذرد نحوه فعاليت، بالندگی و پیشرفت در پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه نشان دهنده هماهنگی و تعامل مثبت مسئولان شهرستان بوده است.

وی افزود: با وجود شرایط نامناسب اعتبارات دولتی اما وزیر بهداشت در تمام مواقع پشتیبان شهرستان دزفول بوده که این پتانسیل قطعا وظیفه ما را سنگین تر کرده و ما باید ازاین فرصت نهایت استفاده را ببریم.

دکتر یوسف پریدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت با هدف کاهش پرداخت هزینه های مردم کار خودرا آغاز کرد، گفت: در تمام طرح ها قطعا انتقاداتی وجود دارد و طرح تحول نظام سلامت نیز با وجود اینکه برخی انتقادات دارد اما یکی از موفقیت آمیز ترین طرح های دولت در زمینه درمان به شمار می رود چرا که سود این طرح از کاستی هایش بسیار بیشتر است.

دکتر پريدار به راه اندازی شبکه های بهداشت و درمان در دهه های ۶۰ و ۷۰ در کشور اشاره کرد و افزود: راه اندازی این شبکه ها شاخص های بهداشتی و درمانی کشور را در دنیا ارتقا داد و ایران را به یکی از پیشرفته ترین کشورها از نظر ارائه خدمات بهداشتی تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه در تمام این مدت در حوزه درمان ضعیف بودیم و برخی خانواده های دارای فرد بیمار، گاه برای پرداخت هزینه های درمان تمام سرمایه و زندگی خود را از دست می دادند، گفت: این امر خوشایندی در نظام جمهوری اسلامی نبود به همین دلیل مقام معظم رهبری سیاست های کلی سلامت را به هیئت وزیران ابلاغ کردند و طرح تحول نظام سلامت با محوریت وزارت بهداشت و با هدف گذاری کاهش هزینه های پرداخت از جیب مردم آغاز شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در ادامه تعداد پرسنل این دانشگاه در تمام حوزه های تحت پوشش خود را سه هزار نفر برشمرد و عنوان کرد: تا دو سال گذشته بیمارستان نظام مافي شوش وضعیت بسیار تاسف باری داشت به گونه ای که در حال فرو ریختن بود اما در ظرف کمتر از دو سال توانستیم با اعتباری10 میلیارد تومانی این بیمارستان را به طور کامل بازسازی کنیم و اکنون به یکی از مدرن ترین بیمارستان ها با برخورداری از تمام تجهیزات پیشرفته تبدیل شده است.

پريدار همچنین با بیان اینکه شهر گتوند نیز که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکي دزفول قرار دارد با جمعیت بالغ بر ۷۰ هزار نفری خود فاقد بیمارستان بود، یادآور شد: خوشبختانه دو هفته پیش بیمارستان ۳۲ تخت خوابه این شهر با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان و با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد.

وی در ادامه ضریب اشغال تخت بیمارستان بزرگ دزفول را ۹۰ تا ۱۰۰ درصد برشمرد و گفت: همیشه تعداد زیادی از مردم که متقاضی آی سی یو، سی سی یو و سایر خدمات هستند به دلیل پر بودن ظرفیت پشت درهای بسته اورژانس می مانند که تبعات منفی زیادی در پی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه اکنون پروژه هاي بسیار خوبی در بیمارستان گنجويان در حال اجرا شدن است، اضافه کرد: سیستم های فاضلاب و بخش های فرسوده بیمارستان و نبود سیستم های سرمايشي در فصل گرما همیشه مورد اعتراض همه مردم بود و وضعیت حوزه درمان ما را به شدت با مشکل مواجه کرده بود اما اکنون با مساعدت و تلاش های صورت گرفته در حال تامین اعتبار برای رفع تک تک مشکلات موجود و بازسازی بخش های مختلف بيمارستان هستیم.

پريدار با بیان اینکه هدف گذاری ما در بخش درمان باید مبتنی بر بار بیماری ها باشد، عنوان کرد: باید تعریف کنیم که چه بیماری هایی بیشترین خسارات مالی و جانی را به جامعه وارد می کنند تا اعتبارات به دست آمده را با توجه به این موضوع هزینه کنیم. امروزه در کشور ما ۴۰ درصد عامل مرگ و میرها بیماری های قلبی و عروقی هستند و سوانح رانندگی و سرطان ها در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکي دزفول نیز در راستای این شاخص ها عمل کرده و به همین دلیل امروز افتتاحیه بخش پیشرفته آنژیوگرافی بیمارستان بزرگ دزفول را با اعتباری سه میلیارد توماني در اولویت قرار داديم ضمن اینکه در سفر اخیر وزیر بهداشت به خوزستان توانستیم مجوز ایجاد آنژیوگرافی دوم را نیز از وی کسب کنیم که تمام مقدمات اولیه انجام شده و تا ظرف یک سال آینده آنژیوگرافی دوم بیمارستان بزرگ دزفول نیز راه اندازی می شود.

دکتر پريدار عنوان کرد: در راستای توسعه بیمارستان طرح های زیادی را در دستور کار قرار داده ایم مثلا اورژانس بیمارستان از ۲۲ تخت به ۵۰ تخت ارتقا خواهد یافت. بخش ام آر ای جديد بیمارستان با یک دستگاه ام آر ای پیشرفته به زودی راه اندازی خواهد شد ضمن اینکه تا چند روز آینده نیز ۲۰ خانه بهداشت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول افتتاح خواهند شد.

وی گفت: در طرح جديد درنظر گرفته شده برای بازسازی بلوک زایمان بیمارستان مساحت سه هزار و ۶۰۰ متر مربع کنونی این بلوک به هفت هزار متر مربع ارتقا خواهد يافت و قصد داریم با تزریق پول از منابع مختلف این بخش را به یک بیمارستان کوچک مخصوص زنان تبدیل کنیم که بابرخورداری از اتاق عمل و آی سی یو مخصوص نوزاد، این بلوک را  تبدیل به یک بیمارستان کوچک زنان شود که اداره آن نیز تماما توسط بانوان صورت بگیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]

 


١٠:٥٠ - چهارشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ٣٣٩٤    /    تعداد نمایش : ٦٩٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: